Ankara / Türkiye
0 506 899 01 91
cihan@ozeldersyardim.com

5 Kuruş Harcamadan Nasıl İngilizce Öğrenilir?

Created with Sketch.

5 Kuruş Harcamadan Nasıl İngilizce Öğrenilir?

Hedef: İlk 2 ayda 1000 kelime öğreneceğim. 6 ayda toplam 3000 kelime öğreneceğim. 3 adet başlangıç seviyesi kitap okuyacağım. Bir dil öğretici uygulamada şu seviyeye geleceğim. 5 sayfa dolusu İngilizce cümle yazacağım. Bir İngilizce kitabı baştan sonra Türkçe’ye çevireceğim.

Öncelikle kendinize yukarıdakine benzer bir hedef koyun ve o hedefe ulaşmak için ise aşağıda yazdığım maddelerden yapabildiğiniz kadarını uygulayın.

  • Odanızın duvarlarını, çalışma masanızı, bilgisayarınızın arka planını İngilizce kelime ve metinlerle doldurun. Hayatınızı İngilizce ile donatın.
  • Günlük hayatınızda sözlük kullanmaya alışın. Gözünüzün gördüğü her şeyin İngilizce’sini araştırın.
  • Telefon, Bilgisayar, Facebook, Instagram, Linkedin kullandığınız her ne varsa dilini İngilizce’ye çevirin.
  • Dinlediğiniz yabancı müziklerin sözlerini çalışın. Şarkıdaki bilmediğiniz kelimeleri çıkarın. Ezberleyin, tercüme etmeye çalışın.
  • Filmleri, dizileri İngilizce olarak izleyin. İlk başlarda İngilizce alt yazılı olarak, seviyeniz arttıkça tamamen alt yazısız olarak devam edin.
  • Haberleri İngilizce dinleyin. Anlamaya çalışın. Önce ülkemizin haberlerini İngilizce dinlemenizi tavsiye ederim, kelimeleri ve konuları tahmin etmek daha kolay olacaktır. Trt World vs. size yardım eder.
  • Telegram uygulamasında ya da internette konuşma kulüpleri bulup katılın. Bildiğiniz kadarını konuşarak uygulayın.
  • İngilizce bir günlük tutun.
  • Başlangıç seviyesindeyken öğrendiğiniz kelimeler ile anlamlı cümleler yazmaya çalışın. Bunu rahat yapmaya başladığınızda paragraflar yazmaya çalışın. Bunu rahat bir şekilde yapmaya başladıktan sonra ise makaleler yazmaya çalışın.
  • O uygulama iyi mi bu web sitesi kötü mü gibi sorulara cevap aramak tamamen zaman kaybından ibarettir. Sizin sıkılmadan vakit ayırmanıza hangi uygulama yardım ediyorsa o uygulama iyi uygulamadır.

Yukarıda yazanların bir kısmını bile yapmak size büyük katkı sağlayacaktır. Önemli olan yazanlardan kaç tanesini yaptığınız değil, günlük rutininizin içine bu çalışma kültürünü yerleştirip yerleştirmediğinizdir. Bunu alışkanlık haline getirin. Geleceğiniz günlük rutininizde gizlidir.

Tüm bunları yaparken sakın bir noktada yarıda kesip çevrenizde ben İngilizce çalıştım ama öğrenemedim demeyi aklınızdan geçirmeyin. Çünkü bu doğru olmaz. İngilizce çalıştığınız kadar İngilizce öğrenirsiniz. 2 ay İngilizce çalışıp akıcı konuşmayı bekliyorsanız bu işe hiç başlamayın.

Unutmayın bir kursa da gitseniz, ya da İngilizce konuşulan bir ülkeye de taşınsanız eninde sonunda yapmanız gereken şeyler bunlar. Kelime öğrenmek, o kelimelerle anlamlı cümleler kurmaya çalışmak, kitap okumaya çalışmak, konuşmaya çalışmak, daha fazla dinleme egzersizi yapmak. Teknoloji gelişti ve bu saydıklarımı yapmak için bir kursa ya da yabancı bir ülkeye gitmeye ihtiyacınız kalmadı. Şu an tek ihtiyacınız olan şey sizin dikkatinizi dağıtan şeylerden kurtulup, odaklanabilmek.